Veřejný objekt

Budova Waldorfské základnej a materskej školy Olomouc

„Vďaka PORFIXu má škola budovu, v ktorej sa dobre cítia deti aj dospelí. “
Objekt
Verejný objekt
Lokalita
Olomouc
Opis domu

Neuveriteľne rýchlo vyrástla v olomouckej štvrti Hejčín budova Waldorfskej základnej a materskej školy Olomouc. Výstavba časti pre predškolské deti trvala 8 mesiacov, objekt pre školákov stavbárom zabral 14 mesiacov. Školský rok 2021/2022 tak mohol byť zahájený v nových, moderných a na mieru šitých priestoroch.

„Ako konštrukčný systém je zvolený železobetónový monolit s priečnymi stenami, obvodový plášť je vymurovaný z pórobetónu. Ten sme použili, pretože objekt je pôdorysne samý oblúk, samá krivka, a vytvoriť niečo podobné z pálených tehál je síce možné, avšak pórobetón je konzistentný vo všetkých smeroch, naviac ho ide ľahko opracovať do oblúkov“ vysvetľuje architekt Petr Leinert.

Zadávateľ si prial, aby budova vyhovovala požiadavkám na ekologickú prevádzku, preto bol zvolený najlepší tepelne-izolačný systém, obvodové steny o hrúbke 50 centimetrov. „Objekt síce nie je nízkoenergetický, však zaizolovaný je veľmi dobre. Je v ňom minimum vzduchotechniky, pretože jedným z princípov waldorfskej školy je priblížiť sa čo najviac prírode. Vetranie je teda vykonávané prirodzene, cez okná,“ dopĺňa architekt.

Podľa riaditeľky Moniky Machytkovej sa podarilo postaviť budovu, v ktorej sa dobre cítia ako deti, tak aj dospelí. Hovorí, že priestor školy má deti rozvíjať, preto by mu nemala chýbať útulnosť. „Chcela som, aby mali triedy tvar osovo symetrického šesťuholníka a steny rešpektovali pomer zlatého rezu. A tiež, aby chodba plynula ako rieka. To všetko sa skvele podarilo,“ konštatuje riaditeľka.