Rodinný dom

Marcel Plaček

„Keď Vám pred očami rastú obvodové múry, je to krásný pocit“
Objekt
rodinný dom
Lokalita
Tuklaty
Opis domu

„Práce rukami sa nebojím“, hovorí tridsaťročný stavebník z Tuklat.

Pokiaľ by ste sa vydali z Českého Brodu na západ, dorazíte zhruba po 8 kilometroch do Tuklat. Malú obec preslávila bohatá história a železnica, po ktorej vlaky jazdia už od roku 1845. A niet divu, že aj tento mladý muž zatúžil po vlastnom bývaní.

„Vždy sme si s priateľkou želali dom so záhradou, ale v rámci finančného limitu sme mali na výber; buď byt alebo zatnúť zuby a pustiť sa do stavby vysnívaného domu svojpomocne. Po porade s mojim otcom (teraz už dedom), sme sa za jeho veľkej pomoci do stavby pustili.

S priateľkou máme ročného syna Vojtíška. Keď sme začali plánovať rodinu, rozhodli sme sa bytovú situáciu vyriešiť raz a navždy“. „Práce rukami sa nebojím... , ten pocit, keď vám pred očami rastú obvodové múry, keď sa prvý krát prechádzate nedokončenými izbami – ten je proste krásny,“ spomína na dobu zhruba pred dvomi rokmi M. Plaček.

Nielen, že rodine nový domov sám so svojím otcom postavil, podieľal sa tiež na tvorbe projektu. Na rovnom pozemku tak za mesiac vyrástla hrubá stavba prízemného domu so sedlovou strechou a malou terasou. Plačkovci sa do nového sťahovali zhruba po roku.

Tridsaťročný stavebník  si s výberom materiálu nechal poradiť. Od tých, ktorí s PORFIXom už stavali, získal cenné tipy: „Najviac ma na pórobetónových tvárniciach prekvapilo, ako ľahko sa dajú opracovať. Sú pevné, a predsa sa z nich dajú narezať presné tvary. Neboli sme jediní, kto na našej ulici staval s PORFIXu. A všetci si ho chválili. To tiež platí aj teraz, keď už bývame. Dom má príjemnú klímu, v zime dobre drží teplo, v lete sa neprehrieva.“