Budova Waldorfskej základnej a materskej školy Olomouc

„„Vďaka PORFIXu má škola budovu, v ktorej sa dobre cítia deti aj dospelí““
Budova Waldorfskej základnej a materskej školy Olomouc

Popis realizácie

Neuveriteľne rýchlo vyrástla v olomouckej štvrti Hejčín budova Waldorfskej základnej a materskej školy Olomouc. Výstavba časti pre predškolské deti trvala 8 mesiacov, objekt pre školákov stavbárom zabral 14 mesiacov. Školský rok 2021/2022 tak mohol byť začatý v nových, moderných a na mieru šitých priestoroch.

„Ako konštrukčný systém je zvolený železobetónový monolit s priečnymi stenami, obvodový plášť je vymurovaný z pórobetónu. Ten sme použili, pretože objekt je pôdorysne samý oblúčik, samá krivka, a vytvoriť niečo podobné z pálených tehál je síce možné, avšak pórobetón je konzistentný vo všetkých smeroch, navyše ho možno ľahko opracovávať do oblúkov, “vysvetľuje architekt Petr Leinert.

Obstarávateľ si želal, aby budova vyhovovala požiadavkám na ekologickú prevádzku, preto bol zvolený najlepší tepelnoizolačný systém, obvodové steny s hrúbkou 50 centimetrov. „Objekt síce nie je nízkoenergetický, avšak zaizolovaný veľmi dobre. Je v ňom minimum vzduchotechniky, pretože jedným z princípov waldorfskej školy je priblíženie sa čo najviac prírode. Vetranie je teda vykonávané prirodzene, okná, “dopĺňa architekt.

Podľa riaditeľky Moniky Machytkovej sa podarilo postaviť budovu, v ktorej sa dobre cítia ako deti, tak dospelí. Hovorí, že priestor školy má deti rozvíjať, preto by mu nemala chýbať útulnosť. „Chcela som, aby mali triedy tvar osovo symetrického šesťuholníka a steny rešpektovali pomer zlatého rezu. A tiež, aby chodba plynula ako rieka. To všetko sa podarilo skvele, “konštatuje riaditeľka.

Objekt:

Verejný objekt

Lokalita:

Olomouc